جستجوی شرکت های لوازم خانگی

لینک های مرتبط

برندهای برتر لوازم خانگی

جستجو در اخبار

پنج شنبه, 28 فروردين 1393 11:05

تأثیر کالاهای تقلبی بر اقتصاد جهان

تأثیر کالاهای تقلبی بر اقتصاد جهان

در گذشته کشورهای اروپایی از دزدان دریایی و حمله گروه هایی از دزدان به کشتی های تجاری رنج می بردند . با توجه به این که مستعمره های آنها در اقصی نقاط جهان پراکنده شده پدیده فوق نمود بیشتری داشت. اما در عصر جدید کشورهای صنعتی از نوعی دزدی رنج می برند که دارای معانی متعددی است

که جعل کالا، تولید و غل و غش تجاری از این جمله اند. امروزه در اثر جعل کالا و تولیدات، اقتصاد اروپا و جهان با زیان های فراوانی روبه رو می شود تا جایی که خسارت های کشورهای صنعتی به دلیل بخش تجاری و تولیدات تقلبی به حدود ۵۰ میلیارد دلار می رسد. نکته آشکار این است که دولت ها و ملت ها موظف اند تا اقدام هایی را برای جلوگیری از این مسأله انجام دهند زیرا خسارت های ناشی از آن سلامتی مصرف کننده را در داخل کشور تولیدکننده و در سطح جهان تهدید می کند.
شکوفایی تجارت کالاهای تقلبی ضررهای زیادی را به رشد تجارت و سرمایه گذاری و دولت ها و شرکت ها وارد می کند. با وقوع انقلاب در اطلاعات و ارتباطات ملاحظه می شود که ۹۰ درصد دزدی های تجاری در خصوص کالاهایی خاص، برنامه های کامپیوتری و سی دی های فشرده رخ می دهد. براساس اعلام برخی از برآوردهای منابع آمریکایی خسارت های آمریکا در خصوص جعل برنامه های کامپیوتری، فیلم های سینمایی، موسیقی و فیلم های ویدیویی فقط در بازار چین در سال ۲۰۰۲ حدود ۱‎/۸۹ میلیارد دلار بوده است.
براساس گزارش سال ۲۰۰۳ مرکز توسعه پژوهش های چین، بازار گسترده ای در این کشور برای کالاهای تقلبی و جعلی وجود دارد که سالانه به حدود ۱۹ الی ۲۴ میلیارد دلار می رسد. اخیراً مشاهده شده که گروه های سازمان یافته جنایتکار به طور روزافزون اقدام به تجارت کالاهای تقلبی می کنند.
تشکل مشترک مبارزه با جعل اتحادیه اروپا اعلام کرد میزان تولیداتی که دارای مارک های جعلی هستند حدود ۵ الی ۹ درصد مجموع تجارت جهانی را به خود اختصاص می دهد یعنی در حدود (۲۵۰) میلیارد یورو. به گفته تشکل مذکور حجم کالاهای جعلی که به وسیله کارمندان گمرک ها در ۵ سال اخیر توقیف شده بسیار افزایش یافته است و ارزش آنها در سال ۲۰۰۴ به ۱۰۰ میلیون دلار می رسد که منبع ۷۰ درصد کالاهای تولیدی کشور چین است.
گفتنی است مرکز مبارزه با جعل اتحادیه اروپا در سطح دولت های اتحادیه اروپا برنامه های زیادی علیه این مسأله تدوین کرده و در این برنامه ها ۳۲۵۰ کارمند گمرک شرکت دارند. از جمله کالاهای تولیدی که توسط عناصر اتحادیه اروپا ضبط شده عبارت است از ادویه جات، سیگار، لباس، تلفن همراه، کفش، دستگاه های الکترونیکی و انواع باتری ها. خسارت های عملیات قاچاق کالاهای جعلی و تقلبی فقط به شرکت های اروپایی و زندگی مصرف کنندگان محدود نمی شود بلکه دولت ها را از دریافت مالیات های کلان محروم می کنند.
به طور کلی جعل تولیدات، تأثیرات منفی ای بر شرکت های اروپایی، خزانه عمومی دولت و مصرف کنندگان وارد می کند و همچنین تجاوز به حقوق مالکیت انحصاری تولید محسوب می شود. براساس برآوردهای انجام شده شرکت های آمریکایی سالانه حدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ میلیارد دلار در اثر عملیات دزدی خسارت می بینند. این در حالی است که ۹۰ درصد فیلم ها، موسیقی ها و برنامه های کامپیوتری در چین از مواد تقلبی تهیه شده است. چین در سال گذشته بیش از ۷۳ میلیون تولید جعلی را توقیف کرد که در میان آنها ۱۸ میلیون جلد کتاب، ۱‎/۱ میلیون جلد نشریه، ۴۸ میلیون دستگاه های سمعی و بصری و ۲‎/۰۱ میلیون مطبوعات الکترونیکی ملاحظه می شود. آلمان از جمله کشورهایی است که شدیداً از دزدی و جعل تولیدات رنج می برد و این مسأله به یک خطر بزرگ برای اقتصاد این کشور تبدیل شده است. به طوری که در سال گذشته شرکت های آلمانی در اثر این مسأله متحمل ۲۵ میلیارد یورو خسارت شدند و کمیت تولید کالاهای جعلی در آلمان همچنان رو به افزایش است. در سال گذشته میزان مصادره تولیدات تقلبی در آلمان به بیش از یک میلیارد یورو رسید یعنی ۵ برابر سال ۲۰۰۵.
کمیته خاص مبارزه با جعل اتحادیه اروپا انتظار دارد که جعل کالاها موجب وارد شدن خسارتی در حدود ۲۰ الی ۳۰ میلیارد در سال شود و حدود ۷۰ هزار فرصت شغلی را از بین ببرد. دولت آلمان تلاش دارد تا برای کاهش تأثیرات منفی فروش کالاهای جعلی بر اقتصاد این کشور با قاطعیت بیشتری برخورد کند زیرا مبارزه با کالاهای فوق به منزله حمایت از مصرف کنندگان نیز به شمار می رود خصوصاً این که برخی از کالاهای فوق تأثیرات منفی زیادی بر سلامتی عموم دارند که از جمله می توان به ادویه جات تقلبی اشاره کرد. اهمیت مبارزه با جعل و تقلب کالاها کمتر از مبارزه با موادمخدر به شمار نمی رود و افراد به طور علنی مورد بازرسی قرار می گیرند و کسانی که کالاهای جعلی رد و بدل نمایند بشدت مجازات می شوند.
براساس گزارشی که سازمان جهانی مالکیت انحصاری در کنفرانس سوم مبارزه با دزدی تجاری منتشر کرده کشور چین در رأس کشورهای متقلب قرار دارد و پس از این کشور، کشورهایی همچون روسیه، اکراین، شیلی و ترکیه جای گرفته اند.
این سازمان در گزارش خویش می افزاید: کالاهای تقلبی فقط به انواع غذاها، عروسک ها، مواد آرایشی، ساعت، لباس، قطعات یدکی خودروها، موسیقی و فیلم ها محدود نمی شود بلکه این مسأله خودروها و هواپیماها را نیز شامل شده است. سازمان مذکور کشورهایی همچون هند، برزیل، اندونزی، ویتنام و پاکستان را از لحاظ مبارزه با کالاهای تجاری جعلی بدترین کشورها و کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، ژاپن، کانادا و سوئیس را جزو بهترین کشورها انتخاب کرده است. گفتنی است کشورهای حوزه خلیج فارس نیز از خسارت های ناشی از پدیده بخش تجاری و جعل تولیدات در امان نمانده اند تا جایی که اقتصاددانان عربستانی در خصوص تأثیر کالاهای جعلی بر بازار این کشور هشدار داده اند.

مترجم :اسد شکور پور

منبع : روزنامه ایران

نمونه کالای تقلبی که حتی گارگاه ریز پله نیز درآن کشور وجود ندارد اما بنام آن کشور در ایران فروخته میشود.

 

 

خواندن 600 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 ارديبهشت 1393 08:00
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اميدواريم با توکل به خداوند متعال طی همكاري و مشاركت تمام مسئولین صنعت لوازم خانگی و اساتید دانشگاه ها بتوانيم  گامی هر چند كوچك در جلوگیری از واردات کالاهای تقلبی وقاچاق لوازم خانگی و گارانتی وخدمات پس ازفروش زیر پله ای در حمایت از تولیدات داخلی و واردات لوازم خانگی اورجینال در جهت منافع ملی کشور ومصرف کنندگان برداریم و بانی باقی الصالحات گردیم

تماس با مرکز اطلاعات لوازم خانگی:

تلفن چهار رقمی: 1882

فاکس: 88995050

ایمیل: aria1882@yahoo.com

 

خدمات مرکز اطلاع رسانی اطلاعات لوازم خانگی:

آیا میخواهید لوازم خانگی اورجینال با گارانتی وخدمات پس از فروش دارای مجوز خرید نمائید؟

آیا میخواهید لوازم خانگی خود را تعمیر ویا سرویس نماید ؟

شرکتهای شناسنامه دار و دارای مجوز را از تلفن 1882 بخواهید

1882 چیست؟

سامانه تلفنی 1882 راه حلی است تا:

لوازم خانگی قاچاق ، تقلبی ، گارانتی وخدمات پس از فروش لوازم خانگی زیر پله ای بدون مجوز و تقلبی ازبازار لوازم خانگی جمع اوری واز فعالیت انان کاست شود